Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!
Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.
Ezen a napon, 1918. november 11-én kézszázötvenezer férfi és nő kezdett általános sztrájkba Svájc-szerte. Az akkoriban máshol zajló forradalmi akciókhoz képest követeléseik viszonylag szerények voltak: azonnali új választásokat követeltek arányos képviselet alapján, a női választójog bevezetését, általános munkakötelezettséget, negyvennyolc órás munkahetet, a hadsereg demokratikus reformját, megfelelő élelmiszer-ellátást, állami nyugdíjakat az időseknek és a fogyatékkal élőknek, állami monopóliumokat az export és az import területén, valamint az államadósság gazdagok általi fedezését. Másnap kilencvenötezer katonát vezényeltek ki a sztrájk leverésére, és november 13-án a kormány ultimátumot adott. A rákövetkező napon a sztrájk vezetői a helyzet további eszkalálódásának elkerülése érdekében a sztrájk befejezése mellett döntöttek. Miután a sztrájk, még aznap, véget ért, Grenchenben három embert megöltek a katonák. A sztrájkot követően a katonai bíróságok 127 embert, főként vasutasokat ítéltek el. A nők csak 1971-ben kaptak választójogot.
A munkásosztály története
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)
A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.
Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.
Forrás:
Christian Koller, „Labour, Labour Movements, Trade Unions and Strikes (Switzerland)”, International Encyclopedia of the First World War, 2015. október 30., https://libcom.org/history/world-war-i-struggles-switzerland.