Ezen a napon, 1965. november 8-án Harold Wilson, az Egyesült Királyság munkáspárti (Labour) miniszterelnöke engedélyezte a Brit Indiai-óceáni Terület létrehozását. Ez volt a Chagos-szigetcsoport etnikai tisztogatásának első lépése. A következő évek során a teljes chagosi lakosságot erőszakkal kitelepítették otthonából, és soha nem térhettek vissza.
A külügyminisztérium egyik tisztviselője a következőket írta Dennis Greenhill diplomatának: „Bizonyos, hogy nagyon keményen kell fellépnünk. A gyakorlat célja, hogy megszerezzünk néhány sziklát, amelyek a mieink maradnak. Nem lesz bennszülött lakosság a sirályokon kívül.” Greenhill így válaszolt: „Sajnos a madarak mellett lesz még pár Tarzan és Péntek is.”
A lakosok csak egy-egy bőröndöt vihettek magukkal, mielőtt erőszakkal a Seychelle-szigetekre szállították volna őket. Az összes háziállatot elpusztították. Az etnikai tisztogatás azt a célt szolgálta, hogy a kormány a legnagyobb szigetet évi egy dollárért bérbe adhassa az USA-nak katonai támaszpont működtetésére.
A munkásosztály története
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)
A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.
Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.
Forrás:
Dr. Paul Monaghan, „Britain’s Shame: The Ethnic Cleansing of the Chagos Islands”, Politics First, 2016. április 23., https://tinyurl.com/y9q3t49g.