Ezen a napon, 1944. december 3-án a britek által kiképzett és felszerelt görög rendőrség a náci kollaboránsokkal együtt tüzet nyitott egy náciellenes tüntetésre Athénban, és huszonnyolc embert megölt – miközben az egyesült államokbeli és brit katonák csak nézték, mi történik. Korábban a brit erők megpróbálták feloszlatni a tömeget, és fényjelző lőszert lőttek a tüntetők feje fölé, hasztalanul.
A gyilkos fellépés az előző három évben a britek szövetségeseként harcoló náciellenes partizánok meggyengítésére szolgált, mivel Winston Churchill miniszterelnök úgy érezte, a partizánok túlságosan a kommunisták befolyása alá kerültek.
A munkásosztály története
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)
A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.
Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.
Források:
Ed Vulliamy és Helena Smith, „Athens 1944: Britain’s Dirty Secret”, The Guardian, 2014. november 30.;
Stephen Pritchard, „The Readers’ Editor on … Athens, 1944”, The Observer, 2015. március 28.