Ezen a napon, 1904. december 26-án fémmunkások léptek sztrájkba a ma Azerbajdzsán területén lévő Bakuban; követeléseik között szerepelt a legfeljebb nyolcórás munkanap, a fizetésemelés, valamint a vasárnapi szabadnap. Öt napon belül leállt a város legtöbb vállalata, egyebek között a kulcsfontosságú olajipar is. A tiltakozók újra és újra összecsaptak a biztonsági erőkkel.
Az előző évi sikertelen sztrájkkal ellentétben a munkások ez alkalommal január 12-ig kitartottak, amikor is aláírták az Orosz Birodalom történetének első kollektív megállapodását. A munkásoknak sikerült kilencórás munkanapot, havi négy fizetett szabadnapot, fizetésemelést, valamint jobb élet- és munkakörülményeket kiharcolniuk.
A munkásosztály története
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)
A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.
Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.
Források:
„Baku Strikes”, Great Soviet Encyclopedia (1979);
Henry Reichman, Railwaymen and Revolution: Russia, 1905 (Berkeley: University of California Press, 1987), 134;
Rosa Luxemburg, The Complete Works of Rosa Luxemburg: Political Writings 1 – On Revolution, 1897–1905, 3. kötet (London: Verso, 2019), 41. A régi naptár szerinti dátum: 1904. december 13.