1972. július 25.: Az USA kormánya elismeri felelősségét a szifiliszkísérletekben

Áprilisban könyv formájában is megjelenik A munkásosztály története, Piróth Attila fordításában, a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce közös kiadásában.

Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!

Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.

Ezen a napon, 1972. július 25-én az Egyesült Államok kormánya elismerte szerepét a tuskegee-i szifiliszkísérletben: a negyven évig tartó, borzalmas vizsgálatban szegény, fekete mezőgazdasági munkásokkal kísérleteztek Alabamában, akiknek nem mondták meg, hogy szifiliszük van. Emiatt sokan meghaltak, és nők, gyermekek is megfertőződtek. A kormány a médiának kiszivárogtatott információk hatására ismerte el felelősségét. A közfelháborodás nyomán az orvosi kísérletek emberi alanyait védő szövetségi szabályozást vezettek be.

A  munkásosztály története

„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)

A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.

Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.

Egyoldalas pdf fájljaink könyvtárunkból letölthetők, és közösségi terek, oktatási intézmények faliújságjára kitehetők.

 

Forrás:
Jean Heller, „Syphilis Victims in US Study Went Untreated for 40 Years”, The New York Times, 1972. július 26., 1.

Kiemelt kép: Egy orvos vért vesz egy betegtől a vizsgálat keretében, 1932 (Rendelkezésünkre bocsátotta a Working Class History)