Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!
Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.
Ezen a napon, 1947. augusztus 15-én India függetlenné vált; véget ért a brit uralom. Míg a közismert narratíva szerint a függetlenségi mozgalom békésen zajlott Mohandász Gandhi vezetésével, addig a valóság egészen más. A brit megszállás ellen évtizedekig tartó, gyakran nagyon erőszakos küzdelem zajlott, lázadásokkal, felkelésekkel, zavargásokkal, merényletekkel és bombatámadásokkal, mielőtt a gyarmati hatalom beleegyezett a kivonulásba.
Nagy-Britannia nem csupán elhagyta Indiát, hanem két külön országra osztotta: a többségében hindu lakosságú Indiára és a többségében muszlim lakosságú Pakisztánra. A határvonalat titokban és önkényesen húzta meg egy brit tiszt, ami pánikot és zűrzavart keltett. Az ennek következtében kialakuló konfliktus nyomán mintegy 16 millió ember hagyta el lakhelyét. A konfliktusban elhunytak számát kétszázezer és kétmillió közé, az elrabolt és/vagy megerőszakolt nők számát pedig százezerre teszik.
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn) A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről. Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.A munkásosztály története
Források:
Szerkesztők, „Independence Day”, Encyclopaedia Britannica;
Joseph McQuade, „The Forgotten Violence That Helped India Break Free from Colonial Rule”, Independent, 2016. november 10.;
Sarah Ansari, „How the Partition of India Happened – and Why Its Effects Are Still Felt Today”, Independent, 2017. augusztus 11.