Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!
Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.
Ezen a napon, 1964. október 15-én Harold Wilson, a Munkáspárt (Labour) vezetője lett a brit miniszterelnök, miután pártja győzelmet aratott az általános választáson. Hivatalba lépése után Wilson brit csapatokat küldött Ománba, hogy megvédjék Szaid bin Tajmur szultán középkori báburalmát a népfelkeléssel szemben. Omán egyike volt annak a néhány országnak, ahol a rabszolgaság továbbra is törvényes volt – ezzel szemben a rádiót, a kerékpárt, a futballt, a napszemüveget és a nadrágot törvény tiltotta. Az országban három iskola és egyetlen kórház működött; a csecsemőhalandóság meghaladta a 30%-ot. Szaid uralmát évekig a britek támogatták, és a munkáspárti kormány sem lógott ki a sorból: civileket mészároltatott le, kutakat mérgeztetett meg, falvakat gyújtatott fel, lázadókat kínoztatott meg, és jószágokat lövetett le.
A munkásosztály története
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)
A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.
Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.
Források:
Ian Cobain, „Britain’s Secret Wars”, The Guardian, 2016. szeptember 8.;
„Politics in America”, Congressional Quarterly (1969), 53; „Oman – Mortality rate”, Index Mundi.