1972. november 1.: Indiai dolgozók sztrájkja Loughborough-ban

Áprilisban könyv formájában is megjelenik A munkásosztály története, Piróth Attila fordításában, a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce közös kiadásában.

Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!

Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.

Ezen a napon, 1972. november 1-jén az angliai Loughborough-ban működő Mansfield Hosiery Mills indiai dolgozói sztrájkba léptek: magasabb béreket követeltek, valamint jogot az előléptetésre a mindaddig kizárólag fehér munkások számára fenntartott pozíciókba. Amikor a dolgozók először szüntették be a munkát októberben, a Harisnyaipari és Kötöttáruipari Dolgozók Országos Szakszervezete (National Union of Hosiery and Knitwear Workers, NUHKW) nem volt hajlandó támogatni a sztrájkot – ám a szakszervezet irodáit elfoglaló sztrájkolók végül rákényszerítették. A szakszervezet azonban ezután sem volt hajlandó sztrájkba szólítani fehér tagjait, akik egyébként is hasznot húztak az indiaiakkal szembeni megkülönböztetésből – a környék ázsiai textilipari munkásai viszont szolidaritási sztrájkba léptek. A vita decemberben zárult le, amikor a munkásoknak sikerült engedményeket kivívniuk. Ezután egy vizsgálóbizottság jelentést készített, amelyben részletezte a szakszervezetek cinkos részvételét a rasszista gyakorlatokban, és arra figyelmeztetett, hogy ha a szakszervezetek nem hagynak fel rasszizmusukkal, akkor a fekete és ázsiai munkások saját szakszervezetet alapítanak.

A  munkásosztály története

„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)

A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.

Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.

Egyoldalas pdf fájljaink könyvtárunkból letölthetők, és közösségi terek, oktatási intézmények faliújságjára kitehetők.

 

Források:
Bennie Bunsee, „Women in Struggle: The Mansfield Hosiery Strike”, Spare Rib 21 (1974), https://libcom.org/library/women-struggle-mansfield-hosiery-strike;
Peter Braham, Ali Rattansi és Richard Skellington, szerk., Racism and Antiracism: Inequalities, Opportunities and Policies (Thousand Oaks, CA: SAGE Publications, 1992);
„Mansfield Hosiery Mills Ltd”, National Archives, http://discovery.nationalarchives.gov.uk/details/r/5726a3db-0e77-4eec-aba0-6abe3008d85f.

Kiemelt kép: A Mansfield harisnyagyár dolgozóinak felvonulása (Rendelkezésünkre bocsátotta a Working Class History)