1909. november 13.: Theresa Garnett korbáccsal támad Winston Churchillre

Áprilisban könyv formájában is megjelenik A munkásosztály története, Piróth Attila fordításában, a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce közös kiadásában.

Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!

Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.

Ezen a napon, 1909. november 13-án Theresa Garnett szüfrazsett Bristolban korbáccsal támadt Winston Churchill brit belügyminiszterre. „Ezt a megsértett angol nők nevében kapja!” – kiáltotta. Garnettet testi sértésért letartóztatták, de Churchill nem akart a bíróságon megjelenni, ezért nem emelt vádat – így Garnettet a „nyugalom megzavarásért” zárták egy hónapra börtönbe. A börtönben Garnett csatlakozott más szüfrazsettek éhségsztrájkjához; ennek nyomán kényszertáplálást kapott. Tiltakozásul felgyújtotta a celláját, ezért büntetésből magánzárkába helyezték át.

A  munkásosztály története

„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)

A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.

Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.

Egyoldalas pdf fájljaink könyvtárunkból letölthetők, és közösségi terek, oktatási intézmények faliújságjára kitehetők.

 

Források:
Anny Cullum, „Theresa Garnett vrs. Winston Churchill”, Bristol Radical History Group;
Lucienne Boyce, The Bristol Suffragettes (Bristol, UK: SilverWood, 2013), 35.

Kiemelt kép: Theresa Garnett – Linley Blathwayt fotója (Wikimedia Commons)