1969. december 4.: Rendőrök gyilkolják meg Fred Hamptont

Áprilisban könyv formájában is megjelenik A munkásosztály története, Piróth Attila fordításában, a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce közös kiadásában.

Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!

Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.

Ezen a napon, 1969. december 4-én éjszaka álmában, a saját ágyában gyilkolták meg a chicagói Fekete Párducok (Black Panthers) vezetőjét, Fred Hamptont, amikor a chicagói rendőrség az FBI-jal közösen rajtaütött a lakásán. Hamptont pár órával korábban bedrogozta az FBI egyik informátora, aki azt is elmondta az ügynököknek, pontosan hol található Hampton ágya – ahol kilenc hónapos terhes menyasszonya, Deborah Johnson mellett aludt. A támadásban a Fekete Párducok másik aktivistája, Mark Clark is meghalt, és többen megsebesültek.

A mindössze huszonegy éves Hampton aktív, karizmatikus és hatékony szervező volt, aki jelentős eredményeket ért el a munkásosztálybeli fehérekkel való kapcsolatok kialakításában, valamint a Puerto Ricó-i, amerikai őslakos, csikánó, kínai amerikai és fehér radikálisokat tömörítő „szivárványkoalíció” kiépítésében.

Hampton és Clark az FBI igazgatója, J. Edgar Hoover által kezdeményezett COINTELPRO program legismertebb áldozatai közé tartoznak. A program célja egyebek mellett az volt, hogy „megakadályozza egy fekete Messiás felemelkedését”, aki egyesíthetné az afrikai amerikaiak ellenállását.

A  munkásosztály története

„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)

A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.

Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.

Egyoldalas pdf fájljaink könyvtárunkból letölthetők, és közösségi terek, oktatási intézmények faliújságjára kitehetők.

 

Források:
FBI Chicago Illinois Memo #60604, US Department of Justice, 1969. december 8., in SSC Request 8/20/75 Part II Item 3, 200–2;
„The FBI Sets Goals for COINTELPRO”, Social History for Every Classroom;
Jakobi Williams, From the Bullet to the Ballot: The Illinois Chapter of the Black Panther Party and Racial Coalition Politics in Chicago (Chapel Hill: University of North Carolina Press, 2013).

Kiemelt kép: „Szembe kell néznünk azzal, hogy egyesek szerint a tüzet tűzzel lehet a legjobban eloltani, de szerintünk vízzel. Szerintünk a rasszizmus ellen nem rasszizmussal kell harcolni. Mi szolidaritással fogunk harcolni ellene.” Fred Hampton (Rendelkezésünkre bocsátotta a Working Class History)