1975. december 7.: Indonézia lerohanja Kelet-Timort

Áprilisban könyv formájában is megjelenik A munkásosztály története, Piróth Attila fordításában, a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce közös kiadásában.

Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!

Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.

Ezen a napon, 1975. december 7-én Indonézia lerohanta Kelet-Timort. Az ezt követő 24 éves brutális megszállás alatti népirtásban – amelyet az USA támogatása tett lehetővé – a helyi lakosság mintegy egyötödét megölték.

Kelet-Timor az 1974-es portugál forradalom után nyerte el függetlenségét.
A szomszédos Indonézia diktátor elnöke, a kommunistaellenes Suharto attól tartott, baloldali kormány jut hatalomra Kelet-Timorban, ezért lerohanta az országot. Az ezt követő megszállás során legalább 200 000 ember halt meg. A népirtás során használt katonai felszereléseket – egyebek között a vadászgépeket, a bombázókat, a napalmot és a lőfegyvereket – az Egyesült Államok szolgáltatta. Arra a kérdésre, hogy használtak-e az Egyesült Államokban gyártott fegyvereket a népirtás során, egy indonéz tábornok így válaszolt: „Persze, hogy használtunk az USA-ban gyártott fegyvereket. Kizárólag ilyen fegyvereink vannak.” Amikor az indonéz csapatok végül 1999-ben kivonultak, több mint 1000 embert mészároltak le, és az országban található épületek 80%-át felgyújtották.

A  munkásosztály története

„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)

A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.

Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.

Egyoldalas pdf fájljaink könyvtárunkból letölthetők, és közösségi terek, oktatási intézmények faliújságjára kitehetők.

 

Források:
Scott Sidell, „The United States and genocide in East Timor,” Journal of Contemporary Asia, 11. kötet, 1. szám (1981), 44–61.;
Alison Rourke, „East Timor: Indonesia’s invasion and the long road to independence”, The Guardian, 2019. augusztus 29.;
Laura Southgate, „The Indonesian Invasion of East Timor”, ASEAN Resistance to Sovereignty Violation: Interests, Balancing and the Role of the Vanguard State (2019), Policy Press Scholarship Online;
„East Timor”, Yale Genocide Studies Program.

Kiemelt kép: Suharto és Nixon 1970-ben (Rendelkezésünkre bocsátotta a Working Class History)