Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!
Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.
Ezen a napon, 1981. február 5-én a skóciai Greenockban működő Lee-farmergyár 240 – többségében nő – dolgozója elfoglalta az üzemet, miután megtudták, hogy azt hamarosan bezárják, és máshová helyezik át a gyártást. A dolgozók székekkel elbarikádozták az ajtókat, ketten pedig a tetőn ki-, majd az ereszcsatornán lemászva elmentek, hogy 240 adag fish and chipset és Irn Brut (népszerű skót szénsavas üdítőitalt) vegyenek. Az üzemfoglalás hét hónapon át tartott; a vezetőség végül meghátrált, és beleegyezett a kivásárlásba, így sikerült biztosítani az üzemet továbbra is elfoglaló 140 munkás állását.
A munkásosztály története
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)
A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.
Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.
Források:
Susan Lochrie, „Greenock Jeans Factory Sit-in’s Soundtrack”, Greenock Telegraph, 2016. január 12.;
Andy Clarke, „»And the Next Thing, the Chairs Barricaded the Door«: The Lee Jeans Factory Occupation, Trade Unionism and Gender in Scotland in the 1980s”, https://bit.ly/2VW1BuN.