1932. április 10.: Pamutipari munkások sztrájkja Tejkovóban

2024 áprilisában könyv formájában is megjelent A munkásosztály története, Piróth Attila fordításában, a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce közös kiadásában.
A könyv a terjesztő, a Budapesti Teleki Téka oldalán közvetlenül megvásárolható.

Ezen a napon, 1932. április 10-én több ezer, túlnyomórészt nő pamutipari munkás lépett sztrájkba a fejadagok csökkentése ellen Tejkovóban, a Szovjetunióban. A munkások azt sérelmezték, hogy a fejadagok 30–50 százalékos csökkentése miatt éheznek, miközben a vezetők, a Kommunista Párt tisztségviselői és a titkosrendőrség tisztjei bőségesen kapnak élelmet. A nők felszólították kollégáikat, hogy csatlakozzanak hozzájuk, szabotálták a gépeket, és „árulónak” nyilvánították azokat, akik nem voltak hajlandók beszüntetni a munkát. A város körül gyűltek össze, majd több irányból a főtérre mentek, ahol beszédeket mondtak, és lerángatták a pódiumról a Kommunista Párt egyik tagját, miután elítélte a sztrájkot. Másnap reggel mindössze 130 munkás ment be dolgozni. A titkosrendőrség sokakat letartóztatott, és április 17-re sikerült megtörni a sztrájkot. Bár egyetlen nőt sem vontak felelősségre, a sztrájkban aktívan résztvevő férfiak közül többet száműztek, vagy három év munkatáborra ítéltek.

A  munkásosztály története

„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)

A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.

Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.

Egyoldalas pdf fájljaink könyvtárunkból letölthetők, és közösségi terek, oktatási intézmények faliújságjára kitehetők.

 

Forrás:
Jeffrey Rossman, „Strikes against Stalin in 1930s Russia”, Russian Review 56, 1. szám (1997. január): 44–69, https://libcom.org/history/strikes-against-stalin-1930s-russia-jeffrey-rossman

Kiemelt kép: Fonógyári munkás egy korabeli szovjet plakáton (Rendelkezésünkre bocsátotta a Working Class History)