1942. május 8.: A polgárjogi mozgalom első ülősztrájkja

2024 áprilisában könyv formájában is megjelent A munkásosztály története, Piróth Attila fordításában, a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce közös kiadásában.
A könyv a terjesztő, a Budapesti Teleki Téka oldalán közvetlenül megvásárolható.

Ezen a napon, 1942. május 8-án fekete és fehér fiatalemberek közös ülősztrájkot szerveztek a szegregált chicagói Jack Spratt Coffee House-ban; ez volt a polgárjogi mozgalom első ülősztrájkja. Az étterem kihívta a rendőrséget, de a rendőrök nem voltak hajlandók eltávolítani az étteremfoglalókat, mert semmiféle törvényt nem szegtek meg. Ennek eredményeképpen az étterem megszüntette diszkriminatív politikáját. A fellépést az előző évben alapított Faji Egyenlőség Kongresszusa (Congress of Racial Equality, CORE) szervezte.

A  munkásosztály története

„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)

A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.

Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.

Egyoldalas pdf fájljaink könyvtárunkból letölthetők, és közösségi terek, oktatási intézmények faliújságjára kitehetők.

 

Források:
Ron Grossman, „The Birth of the Sit-in”, Chicago Tribune, 2014. február 23.;
„Jack Spratt Coffee Shop Sit-in”, Chicago Time Machine;
„CORE Leads Early Sit-in in Chicago”, Today in Civil Liberties History.

Kiemelt kép: A Jack Spratt Coffee House (Rendelkezésünkre bocsátotta a Working Class History)