1980. június 23.: Sztrájk a British Leyland üzemében

Áprilisban könyv formájában is megjelenik A munkásosztály története, Piróth Attila fordításában, a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce közös kiadásában.

Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!

Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.

Ezen a napon, 1980. június 23-án a Birmingham melletti Longbridge-ben működő British Leyland-üzem száz festékszóró munkása lépett sztrájkba, miután megtudták, hogy a napi két teaszünetet megrövidítik, és csoportonként más és más időpontban tartják. A sztrájk tovább terjedt, és végül a teljes termelés leállt a gyárban – ami becslések szerint legalább 10 millió fontos termeléskiesést okozott a Mini és Allegro autókkal dolgozó vállalatnak. Tíz nap elteltével a szakszervezetek beleegyeztek, hogy elfogadják a bajba jutott vállalat „helyreállítási tervének” szünetekkel kapcsolatos elemét, cserébe viszont a British Leyland vizsgálatot indít annak megállapítására, hogy valóban indokolt volt-e a változtatás.

A  munkásosztály története

„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)

A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.

Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.

Egyoldalas pdf fájljaink könyvtárunkból letölthetők, és közösségi terek, oktatási intézmények faliújságjára kitehetők.

 

Forrás:
Keith Adams, „Archive: Tea-break Strike Ends”, AROnline, 1980. július 3.

Kiemelt kép: A British Layland dolgozóinak egyik korábbi, 1979-es sztrájkja (Rendelkezésünkre bocsátotta a Working Class History)