Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!
Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.
Ezen a napon, 1943. július 20-án a sobibóri megsemmisítő táborban a Waldkommando munkaegység két zsidó tagja megtámadta az ukrán őrt, és szökésre buzdította a munkaegység többi tagját is. A Waldkommandót húsz lengyel és húsz holland zsidó alkotta. Feladatuk a krematórium fával történő ellátása volt; ehhez fákat vágtak ki és rönköket ástak ki a földből. Szlomo Podchlebnik és Josef Kopf egy Podchlebnik csizmájában elrejtett késsel kezdeményezték a kitörést. Több lengyel rabnak – Podchlebniknek, Kopfnak, Zyndel Honigmannak, Chaim Korenfeldnek, Abram Wangnak és Aron Lichtnek – is sikerült megszöknie. Kopfot is és Lichtet is lengyel antiszemiták gyilkolták meg a szökésük után. A többiek túlélték a háborút.
A kitörés után csak olyan holland zsidókat osztottak be a tábori Waldkommandóba, akik nem beszéltek lengyelül, és nem ismerték a környező vidéket.
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn) A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről. Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.A munkásosztály története
Források:
Chris Webb, The Sobibor Death Camp: History, Biographies, Remembrance (New York: Columbia University Press, 2017), ix;
Stanislaw Smajzner, „Extracts from the Tragedy of a Jewish Teenager”, Holocaust Education & Archive Research Team;
„Jewish Revolts and Uprisings in the Lublin District”, http://chelm.freeyellow.com/revolts.html.
Egyes források szerint a kitörésre július 27-én került sor, ez azonban valószínűleg téves.