1910. július 29.: A slocumi mészárlás

Áprilisban könyv formájában is megjelenik A munkásosztály története, Piróth Attila fordításában, a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce közös kiadásában.

Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!

Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.

Ezen a napon, 1910. július 29-én a fehérek gazdasági felsőbbrendűségének megőrzését célzó terrorcselekmény során lemészárolták a Texas állambeli Slocum többségében afrikai amerikai lakosait. Több száz felfegyverzett fehér rasszista támadt a városra, és módszeresen lelőtték a dolgozó, otthonaikban elrejtőző vagy menekülni próbáló fekete embereket. A hivatalos statisztikák az áldozatok számát nyolc és huszonöt közé teszik, de sokan úgy vélik, hogy a tényleges szám ennél jóval magasabb. A mészárlás és a fekete lakosok tömeges menekülése után a rasszisták kifosztották otthonaikat és ingatlanjaikat. A várost mindmáig túlnyomórészt fehérek lakják. Egyetlen elkövetőt sem büntettek meg, és egyetlen áldozat sem kapott kártérítést.

A  munkásosztály története

„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)

A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.

Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.

Egyoldalas pdf fájljaink könyvtárunkból letölthetők, és közösségi terek, oktatási intézmények faliújságjára kitehetők.

 

Forrás:
The Slocum Massacre, 1910”, Zinn Education Project, https://libcom.org/history/slocum-massacre-1910.

Kiemelt kép: Jack Holley prominens slocumi üzletember, a mészárlás egyik túlélője, akinek sikerült elmenekülnie a városból a mészárlás során (Rendelkezésünkre bocsátotta a Working Class History)