Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!
Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.
Ezen a napon, 1952. október 20-án Baring kenyai kormányzó aláírta a szükségállapotot kihirdető rendeletet, hogy leverje a brit gyarmati uralom elleni Mau Mau-felkelést. Másnap hajnalban a brit hatóságok több mint 180 feltételezett Mau Mau vezetőt tartóztattak le Nairobiban. Az elkövetkező években a britek több tízezer civilt gyilkoltak meg. Emellett több mint hatmillió bombát dobtak le az országra, és a mozgalom elfojtása érdekében tömeges kínzásokat hajtottak végre, a nőket tömegesen megerőszakolták, a férfiakat pedig tömegesen kasztrálták.
A munkásosztály története
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)
A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.
Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.
Források:
David Anderson (lektorijelentés-író), „Smallholder Agriculture in Colonial Kenya: The Official Mind and the Swynnerton Plan (Anne Thurston)”, African Affairs 87, no. 348 (1988. július);
Caroline Elkins, Imperial Reckoning: The Untold Story of Britain’s Gulag in Kenya (New York: Henry Holt, 2010);
„The Mau Mau Uprising, 1952–1956”, South African History Online.