Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!
Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.
Ezen a napon, 1913. november 6-án a belső útlevelek rasszista rendszere elleni, tömeges közvetlen akciókat megvalósító tiltakozókampány közepette indiai bányamunkások léptek sztrájkba Dél-Afrikában a korábban szerződéses szolgaként dolgozókra kivetett új adó ellen. Mintegy kétezer bányász vonult fel, nők és gyermekek kíséretében. A bányászokhoz Mohandász Gandhi is csatlakozott, akit a tüntetésen letartóztattak. Gandhi kezdetben nem támogatta az új adó elleni megmozdulást, mert attól tartott, hogy a fehér lakosság elfordul a tiltakozóktól, a munkásosztály elégedetlensége azonban magával ragadta. Az adót hamarosan eltörölték.
A munkásosztály története
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)
A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.
Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.
Forrás:
Gandhi and the Passive Resistance Campaign 1907–1914”, South African History Online, http://www.sahistory.org.za/article/gandhi-and-passive-resistance-campaign-1907-1914.