1960. november 25.: Meggyilkolják a Mirabal-nővéreket

Áprilisban könyv formájában is megjelenik A munkásosztály története, Piróth Attila fordításában, a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce közös kiadásában.

Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!

Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.

Ezen a napon, 1960. november 25-én az USA által támogatott dominikai diktátorral, Rafael Trujillóval szembeni kiállásukért meggyilkolták a három Mirabal Reyes-nővért, Patria Mercedes Mirabal Reyest, Minerva Mirabal Reyest és Antonia María Teresa Mirabal Reyest. A három nővér együtt indította el a Június 14-e Politikai Csoportosulás (Agrupación Política 14 de Junio) nevű mozgalmat, amely annak a mészárlásnak a dátumáról kapta a nevét, amelynek Patria szemtanúja volt. Két nővért, Minervát és María Teresát többször bebörtönözték, megerőszakolták és megkínozták, emellett férjeiket is letartóztatták és megkínozták. Ellenállásukat azonban ez sem törte meg, ezért Trujillo úgy döntött, egyszer s mindenkorra leszámol velük.

1960. május 18-án Minervát és Maria Teresát a férjeikkel együtt három év börtönre ítélték a dominikai állam biztonságának aláásásáért. Augusztus 9-én Trujillo kifejezett utasítására Minervát és Maria Teresát váratlanul szabadon engedték – férjeiket azonban nem. A kegyelemnek beállított intézkedés valójában a Katonai Hírszerző Szolgálat (Servicio de Inteligencia Militar, SIM) – a Trujillo-rezsim titkosrendőrsége – merényleti tervének része volt.

November 25-én Trujillo hívei megállították a nővéreket szállító dzsipet, amelyet Rufino de la Cruz vezetett. A három nővért és Rufinót különválasztották, majd agyonverték. A holttesteket visszahelyezték a dzsipbe, majd a dzsipet egy hegyi útról a szakadékba lökték, hogy haláluk balesetnek látsszon. A három meggyilkolt nővér tiszteletére az ENSZ később november 25-ét a nők elleni erőszak felszámolásának nemzetközi napjává nyilvánította.

A  munkásosztály története

„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)

A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.

Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.

Egyoldalas pdf fájljaink könyvtárunkból letölthetők, és közösségi terek, oktatási intézmények faliújságjára kitehetők.

 

Források:
Larry Rohter, „Santo Domingo Journal – The Three Sisters Avenged: A Dominican Drama”, The New York Times, 1997. február 15.;
Luigi Morris, „The Mirabal Sisters and the International Day for the Elimination of Violence against Women”, Left Voice, 2017. november 25.

Kiemelt kép: A Mirabal-nővérek (Rendelkezésünkre bocsátotta a Working Class History)