Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!
Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.
Ezen a napon, 1971. december 13-án Délnyugat-Afrika (a mai Namíbia) területén hatezer őslakos ovambó munkás lépett sztrájkba és indított bojkottot az üzemi konyhákban felszolgált ételek ellen, hogy így tiltakozzon a dél-afrikai apartheidrendszer igazgatása alatt álló kizsákmányoló, kényszerszerződéses munkarendszer ellen. A kormány fehér diákokat és nem ovambó fekete munkásokat próbált bevetni sztrájktörőkként, és rendőröket is kivezényelt, hogy támadjanak a sztrájkolókra, de nem járt sikerrel: a munkabeszüntetés még tovább terjedt.
Január 3-ára már sok munkahelyen és az összes nagyobb bányában sztrájkoltak. Ekkor a dél-afrikai kormány beleegyezett, hogy megreformálja a szerződéses rendszert. Ennek ellenére a sztrájk egészen január 21-ig folytatódott, amikor is a rendszert hivatalosan eltörölték, és jelentős engedményeket tettek, egyebek között biztosították a munkások számára a munkahelyek szabad elhagyását és az ingyenes egészségügyi ellátást.
A munkásosztály története
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)
A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.
Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.
Források:
Max Rennebohm, „Ovambo Migrant Workers General Strike for Rights, Namibia: 1971–72”, Global Nonviolent Action Database, 2009. október 18.