1910. december 16.: A houndsditch-i gyilkosságok

Áprilisban könyv formájában is megjelenik A munkásosztály története, Piróth Attila fordításában, a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce közös kiadásában.

Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!

Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.

Ezen a napon, 1910. december 16-án követték el a houndsditch-i gyilkosságokat London East End negyedében: egy ékszerbolt meghiúsult kirablását követően egy lett forradalmárokból álló banda három rendőrt lelőtt, kettőt pedig megsebesített. A nyomozók a Jubilee Street-i anarchista klubra összpontosították figyelmüket, és tévesen gyanúba keverték Errico Malatesta olasz anarchistát is.

Ezek az események voltak az előzményei a híres Sidney Street-i ostromnak, amelyben több száz rendőr és katona csapott össze a radikálisokkal. Egy „Peter the Painter” nevű lett forradalmár megúszta, hogy elfogják, emiatt az East End-i munkásosztály antihőse lett.

A  munkásosztály története

„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)

A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.

Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.

Egyoldalas pdf fájljaink könyvtárunkból letölthetők, és közösségi terek, oktatási intézmények faliújságjára kitehetők.

 

Források:
Pauls Bankovskis, „Peter the Painter (Janis Zhaklis) and the Siege of Sidney Street”, Bulletin of the Kate Sharpley Library 50–51, (2007. július);
Pietro Di Paola, The Knights Errant of Anarchy: London and the Italian Anarchist Diaspora (1880–1917) (Liverpool: Liverpool University Press, 2013), 115–16.

 

Kiemelt kép: Peter the Painter, 1910 körül (Rendelkezésünkre bocsátotta a Dundee Courier / Wikimedia Commons)