1522. december 25.: Muszlimok vezette felkelés Santo Domingóban

Áprilisban könyv formájában is megjelenik A munkásosztály története, Piróth Attila fordításában, a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce közös kiadásában.

Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!

Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.

Ezen a napon, 1522. december 25-én muszlimok vezette felkelés tört ki Santo Domingóban (a mai Dominikai Köztársaság területén), Kolumbusz Kristóf fia, Diego cukornádültetvényén. A cukornád vágására szolgáló machetékkel felfegyverkezett lázadóknak – akik között számos rabszolgasorban élő nyugat-afrikai is volt – sikerült több gyarmatosító telepest megölniük, mielőtt a felkelést elfojtották volna. A megtalált tizenöt holttestből kilenc európai volt. Sok felkelőnek sikerült a hegyekbe szöknie, ahol független közösségeket alapítottak a taínók között.

A  munkásosztály története

„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)

A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.

Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.

Egyoldalas pdf fájljaink könyvtárunkból letölthetők, és közösségi terek, oktatási intézmények faliújságjára kitehetők.

 

Források:
Andrew Lawler, „Muslims Were Banned from the Americas as Early as the 16th Century”, Smithsonian Magazine, 2017. február 7.;
„Spanish Rule: 1492–1697”, History of Haiti 1492–1805.

Kiemelt kép: Cape Francais felgyújtása – A feketék általános lázadása, a fehérek lemészárolása. Illusztráció a „Saint-Domingue, ou Histoire de Ses Révolutions” (Saint-Domingue, avagy forradalmai története) című könyvből (1815 körül) (Rendelkezésünkre bocsátotta a Working Class History)