Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!
Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.
Ezen a napon, 1930. december 30-án az észak-ecuadori fennsíkon lévő Pesillo hacienda őslakos munkásai jobb fizetést és jobb munkakörülményeket követelve sztrájkba léptek. A közelben dolgozók is csatlakoztak hozzájuk. A munkások megtámadták az hacienda főépületét, és menekülésre kényszerítették a helyi tisztviselőket. A kormány csapatokat küldött a sztrájk vezetőinek letartóztatására és házaik lerombolására, de a munkások kitartottak, és engedményeket harcoltak ki. Fellépésük nyomán vidéki tiltakozások hulláma söpört végig az országon.
A munkásosztály története
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)
A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.
Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.
Források:
Marc Becker, „Una Revolución Comunista Indígena: Rural Protest Movements in Cayambe, Ecuador”, Rethinking Marxism 10, no. 4 (1998): 34–51;
Marc Becker, „Comunas and Indigenous Protest in Cayambe, Ecuador”, Americas 55, no. 4 (1999. április): 531–59.