Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!
Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.
Ezen a napon, 1922. január 12-én a hongkongi és kantoni (kuangcsoui) tengerészek sztrájkba léptek, miután a hajózási vállalatok elutasították 40%-os béremelési követelésüket. A Tengerészek Szakszervezete által szervezett sztrájk résztvevőinek száma rövid idő alatt több mint harmincezerre nőtt, és ez komoly fennakadást okozott mind a mindennapi életben, mind a Hongkongba tartó élelmiszer-szállítmányok kezelésében. Bár a brit gyarmati kormány törvénytelennek nyilvánította a sztrájkot, ötvenkét nap elteltével tárgyalások kezdődtek. A munkáltatók 1922. március 5-én kapituláltak, és beleegyeztek a 15–30 százalékos béremelésbe.
A munkásosztály története
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)
A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.
Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.
Források:
Kit-ching Chan Lau, China, Britain, and Hong Kong (Hong Kong: Chinese University Press, 1990), 169–72;
„1922: The Hong Kong Strike”, libcom.org, https://libcom.org/history/1922-the-hong-kong-strike.