1915. január 19.: A roosevelti mészárlás

Áprilisban könyv formájában is megjelenik A munkásosztály története, Piróth Attila fordításában, a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce közös kiadásában.

Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!

Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.

Ezen a napon, 1915. január 19-én zajlott le New Jersey államban a roosevelti mészárlás, amikor a műtrágyagyártó nagyiparosok által fizetett seriffhelyettesek tüzet nyitottak a fegyvertelen sztrájkoló munkások tömegére, és két embert megöltek, tizennyolcat pedig megsebesítettek. A munkások a 20 százalékos bércsökkentés eltörléséért harcoltak. A két meggyilkolt munkás valószínűleg a huszonnyolc éves Alessandro Tessitore és a harmincnyolc éves Kalman Batyi volt, akikkel a sztrájk megtörésére felbérelt nyomozóiroda fegyveresei végeztek. A munkások a gyilkosságok ellenére kitartottak, és sikerült elérniük, hogy visszavonják a bércsökkentést. Az USA munkaügyi mészárlásainak történetében szokatlan módon több seriffhelyettest letartóztattak, és kilenc évvel később kettőtől tíz évig terjedő börtönbüntetésre ítéltek.

A  munkásosztály története

„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)

A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.

Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.

Egyoldalas pdf fájljaink könyvtárunkból letölthetők, és közösségi terek, oktatási intézmények faliújságjára kitehetők.

 

Forrás:
JayRaye, „We Never Forget: The Roosevelt Massacre of January 19, 1915”, Daily Kos, 2015. január 26.

Kiemelt kép: A roosevelti mészárlás sebesültjei (Rendelkezésünkre bocsátotta a Working Class History)