Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!
Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.
Ezen a napon, 1913. január 23-án tízezer ruhaipari munkás lépett sztrájkba a New York állambeli Rochesterben; nyolcórás munkanapot, 10 százalékos béremelést, a szakszervezetek elismerését, a túlórákért extra fizetséget és szabadságot követeltek. A sztrájk folyamán hat ember megsebesült, a tizennyolc éves Ida Braimant pedig egy munkásnyúzó üzem vállalkozója lőtte agyon. A sztrájkot áprilisban fújták le, amikor a gyárosok vállalták, hogy nem diszkriminálják a dolgozókat szakszervezeti tagságuk miatt.
A munkásosztály története
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)
A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.
Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.
Források:
„8000 Strike in Rochester”, The New York Times, 1913. január 24., 7.;
Joan M. Jensen, „The Great Uprising in Rochester”, in Joan M. Jensen és Sue Davidson, szerk., A Needle, a Bobbin, a Strike: Women Needleworkers in America (Philadelphia: Temple University Press, 1984), 94–113., www.jstor.org/stable/j.ctv941x68.9.