Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!
Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.
Ezen a napon, 2012. február 1-jén zajlott le Egyiptomban a Port Szaíd-i stadioni mészárlás: több tucat ember meghalt és több száz megsebesült, amikor az Al-Maszrí futballcsapat kövekkel és késekkel felfegyverkezett szurkolói megtámadták az Al-Ahlí drukkereit. A szemtanúk beszámolói szerint a rendőrség semmit sem tett, amikor megindult a támadás, és nem volt hajlandó kinyitni a kapukat, hogy az emberek elmenekülhessenek. Sokan úgy vélik, hogy a támadás az Ultras Ahlawy – az Al-Alhí ultrái – elleni megtorlás volt, amiért a csoport aktívan részt vett a 2011-es forradalomban, és szembehelyezkedett a kormányzó Fegyveres Erők Legfelsőbb Tanácsával. A halálesetekkel kapcsolatban később számos ember, köztük kilenc rendőr ellen vádat emeltek.
A munkásosztály története
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)
A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.
Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.
Források:
Brent Latham, „The Politics Behind Egypt’s Football Riot”, ESPN, 2012. február 3.;
Mohamed Fadel Fahmy, „Eyewitnesses: Police Stood Idle in Egypt Football Massacre”, CNN, 2012. február 2.;
„Egyptian Prosecutor Charges 75 Over Port Said Football Riot”, The Guardian, 2012. március 15.