1968. február 8.: Az orangeburgi mészárlás

Áprilisban könyv formájában is megjelenik A munkásosztály története, Piróth Attila fordításában, a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce közös kiadásában.

Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!

Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.

Ezen a napon, 1968. február 8-án zajlott le az orangeburgi mészárlás. A rendőrök tüzet nyitottak a Dél-Karolinai Állami Egyetem fekete diákjaira, akik a bowlingpálya szegregációja ellen tiltakoztak. Hárman meghaltak és huszonheten megsebesültek. Ez az incidens sokkal kevésbé ismert, mint a Kenti Állami Egyetemen 1970. május 5-én lezajlott lövöldözés, amelyben a karhatalom fehér diákokat ölt meg.

A  munkásosztály története

„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)

A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.

Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.

Egyoldalas pdf fájljaink könyvtárunkból letölthetők, és közösségi terek, oktatási intézmények faliújságjára kitehetők.

 

Források:
„Feb. 8, 1968: Orangeburg Massacre”, Zinn Education Project;
Jim Morrill, „50 Years after 3 Students Died in SC Civil Rights Protest, Survivors Still Ask »Why?«”, Charlotte Observer, 2018. február 7.

Kiemelt kép: Az orangeburgi mészárlás áldozatai: Samuel Ephesians Hammond, Henry Ezekial Smith és Delano Herman Middleton (Rendelkezésünkre bocsátotta a Working Class History)