1920. február 12.: Az első, nők által szervezett sztrájk Kolumbiában

Áprilisban könyv formájában is megjelenik A munkásosztály története, Piróth Attila fordításában, a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce közös kiadásában.

Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!

Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.

Ezen a napon, 1920. február 12-én zajlott le az első, nők által szervezett sztrájk Kolumbiában, az Antioquia megyei Bello textilgyárában. Mintegy négyszáz nő szüntette be a munkát, és követelte a férfiakéval egyenlő bérezést, a vezetők által elkövetett szexuális zaklatások felszámolását, a betegszabadságért kiszabott bírságok eltörlését, a dolgozók felügyeletének és motozásának csökkentését, valamint azt, hogy a fizetéseket közvetlenül a nő dolgozóknak fizessék ki, ne pedig az apjuknak vagy a férjüknek.

A fő szervezők között volt Teresa Tamayo, Adelina González, Carmen Agudelo, Teresa Piedrahita, Matilde Montoya és Betsabé Espinoza. A gyár legtöbb férfi dolgozója semmibe vette a sztrájkőrséget, a rendőrség pedig megpróbálta megtörni a sztrájkot. De a nők – akik a lakosság széles körű támogatását élvezték, és adományokat kaptak más munkásoktól, különösen Medellínből – kitartottak.

Március 4-én a nők elérték, hogy teljesítsék a legtöbb követelésüket, köztük a 40 százalékos béremelést, a munkaidő csökkentését, az egészségügyi és munkabiztonsági körülmények javítását, a bírságok eltörlését, valamint számos, visszaélést elkövető vezető elbocsátását.

A  munkásosztály története

„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)

A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.

Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.

Egyoldalas pdf fájljaink könyvtárunkból letölthetők, és közösségi terek, oktatási intézmények faliújságjára kitehetők.

 

Források:
„Recordando a Betsabé Espinoza”, Revolucion Obrera, frissítve 2016. március 22-én;
Mireya Andrade, „Betsabé Espinosa: joven rebelde”, Farianas, 2015. július 6.

Kiemelt kép: Betsabé Espinosa, kolumbiai textilmunkás (Rendelkezésünkre bocsátotta a Working Class History)