1919. március 30.: Kampány indul Dél-Afrikában a belső útlevelek ellen

Áprilisban könyv formájában is megjelenik A munkásosztály története, Piróth Attila fordításában, a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce közös kiadásában.

Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!

Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.

Ezen a napon, 1919. március 30-án a Transvaali Indiai Kongresszus (Transvaal Indian Congress) kampányt indított a lakosság szegregálására szolgáló belső útlevelek rasszista rendszere ellen Dél-Afrikában. A kampány három hónapig tartott; ezalatt mintegy hétszáz afrikai embert tartóztattak le és állítottak bíróság elé. Ekkor a mozgalom konzervatív tagjai újraszervezték magukat, leállították a kampányt, és mérsékeltebb megközelítéshez folyamodtak. A belső útlevelek rendszerét csak évtizedekkel később sikerült felszámolni.

A  munkásosztály története

„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)

A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.

Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.

Egyoldalas pdf fájljaink könyvtárunkból letölthetők, és közösségi terek, oktatási intézmények faliújságjára kitehetők.

 

Források:
Lucien van der Walt and the Bikisha Media Collective, „»Sifuna Zonke!«: Revolutionary Syndicalism, the Industrial Workers of Africa and the Fight against Racial Capitalism, 1915–1921”, SAASHA, 2012. február 24.;
„Campaign against Passes in the Transvaal”, African National Congress.

Kiemelt kép: „A nők nem akarnak belső útleveleket”, „Belső útlevelekkel rabszolgák vagyunk” feliratú táblákat tartó tiltakozók (Rendelkezésünkre bocsátotta a Working Class History)