Ezen a napon, 1927. április 12-én kezdődött a sanghaji mészárlás, amelyben több ezer kommunistát, munkást és diákot gyilkoltak meg vagy „tüntettek el” Csang Kaj-sek nacionalista Kuomintang mozgalmának tagjai. Korábban a Kínai Kommunista Párt és a Szovjetunió, valamint néhány anarchista is összefogott a Kuomintanggal a belföldi hadurak és a külföldi imperialista hatalmak ellen, és megpróbálta egyesíteni és modernizálni Kínát. A következő tizenkét hónap folyamán a Kuomintang kommunistaellenes tisztogatásaiban több mint háromszázezer embert öltek meg.
A gyilkosságok ellenére a kínai anarchisták egy része továbbra is aktívan támogatta a Kuomintangot, és igyekeztek további tagokat toborozni. Az anarchista mozgalom többsége ezt elutasította, köztük Hua Lin is, aki úgy érvelt: a Kuomintanggal kapcsolatot kialakító militánsok gyakorlatilag már nem anarchisták.
A munkásosztály története
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)
A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.
Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.
Forrás:
International Communist Current, „The Chinese Revolution 1925–1927”, libcom.org, https://libcom.org/history/chinese-revolution-1925-1927;
Arif Dirlik, Anarchism in the Chinese Revolution (Berkeley: University of California Press, 1991), 7. fejezet.