1960. április 19.: Koreai diákok ezrei tüntetnek a diktatúra ellen

2024 áprilisában könyv formájában is megjelent A munkásosztály története, Piróth Attila fordításában, a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce közös kiadásában.
A könyv a terjesztő, a Budapesti Teleki Téka oldalán közvetlenül megvásárolható.

Ezen a napon, 1960. április 19-én zajlott le a dél-koreai áprilisi forradalom meghatározó mozzanata, amikor a szöuli Korea Egyetem sok ezer diákja vonult az utcára az USA által támogatott diktatúra ellen – miután előző nap a kormány támogatói tüntető diákokra támadtak. A rendőrség tüzet nyitott a tömegre, és 180 embert lemészárolt; a kormány ezt követően statáriumot hirdetett. A mozgalom azonban tovább nőtt, és a következő héten a hadsereg megtagadta, hogy a tüntetőkre lőjön. Egy nappal később Li Szin Man elnök lemondott.

A  munkásosztály története

„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)

A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.

Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.

Egyoldalas pdf fájljaink könyvtárunkból letölthetők, és közösségi terek, oktatási intézmények faliújságjára kitehetők.

 

Forrás:
Kyung Moon Hwang, „Remembering April 19, 1960 Student Revolution”, Korea Times, 2014. április 16.

Kiemelt kép: Rendőri brutalitás az áprilisi forradalom során (Rendelkezésünkre bocsátotta a Working Class History)