1856. április 21.: Kőművesek sztrájkja a nyolcórás munkanapért Melbourne-ben

2024 áprilisában könyv formájában is megjelent A munkásosztály története, Piróth Attila fordításában, a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce közös kiadásában.
A könyv a terjesztő, a Budapesti Teleki Téka oldalán közvetlenül megvásárolható.

Ezen a napon, 1856. április 21-én az ausztráliai Melbourne-ben kőművesek léptek sztrájkba a legfeljebb nyolcórás munkanapért – a hétfőtől péntekig tíz-, szombaton pedig nyolcórás munkanap helyett. Az építkezésük helyszínéről, a Melbourne-i Egyetem Old Quadrangle épületétől indulva vonultak fel egy „8 óra munka, 8 óra szórakozás, 8 óra pihenés” feliratú transzparenssel. A munkások rendkívül szervezettek voltak, és hamarosan el is érték céljukat, anélkül, hogy a város közművein dolgozó munkások fizetése csökkent volna. Győzelmüket május 12-én, pünkösdhétfőn díszfelvonulással ünnepelték meg, amelyen tizenkilenc szakmából közel hétszáz ember vett részt.

A  munkásosztály története

„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)

A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.

Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.

Egyoldalas pdf fájljaink könyvtárunkból letölthetők, és közösségi terek, oktatási intézmények faliújságjára kitehetők.

 

Források:
Terry Irving, Terence H. Irving és Rowan J. Cahill, Radical Sydney: Places, Portraits and Unruly Episodes (Sydney, AU: University of New South Wales Press, 2010), 62;
„History: First Eight-Hour Day with No Loss of Pay”, Socialist, 2019. március 13.;
„Eight Hour Day Monument”, Monument Australia.

Kiemelt kép: A Nyolcórás Mozgalom emlékműve Melbourne-ben (Rendelkezésünkre bocsátotta a Working Class History)