Ezen a napon, 1949. május 17-én csendőrök (Carabinieri) ölték meg Molinellában Maria Margotti téglagyári munkást, az olasz ellenállás egykori tagját. Margotti az előző nap sztrájkőrséget állt a mezőgazdasági munkásoknál; sokadmagával megpróbálta megakadályozni, hogy a sztrájkolókat sztrájktörők helyettesítsék. A rendőrség rendkívül erőszakosan támadt rájuk. Május 17-én ezért tüntetést tartottak a rendőri erőszak ellen. A csendőrök gépfegyverekkel tüzet nyitottak a tömegre, és megölték a harmincnégy éves Margottit. Halála tömeges felháborodást váltott ki, és a háború utáni állammal, valamint annak munkásosztály-ellenes politikájával szembeni ellenállás eszkalálódásához vezetett.
A munkásosztály története
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)
A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.
Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.
Források:
„Via Margotti Maria”, Comune Ravenna;
Flora Derounian, „How Women Rice Weeders in Italy Took on Fascism and Became Heroines of the Left”, Conversation, 2018. március 7.