1910. május 20.: A Kótoku-incidens

2024 áprilisában könyv formájában is megjelent A munkásosztály története, Piróth Attila fordításában, a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce közös kiadásában.
A könyv a terjesztő, a Budapesti Teleki Téka oldalán közvetlenül megvásárolható.

Ezen a napon, 1910. május 20-án kezdett kibontakozni a japán hazaárulási incidens, más néven Kótoku-incidens, amikor a rendőrség átkutatta Mijasita Takicsi faipari munkás szobáját, és bombakészítéshez szolgáló anyagokat talált. Ezt követően a császár elleni merényletre irányuló összeesküvés miatt tömegesen tartóztattak le szocialistákat és anarchistákat. Egy kirakatperben huszonnégyüket halálra ítélték, bár valójában csak néhányan voltak érintettek.

A  munkásosztály története

„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)

A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.

Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.

Egyoldalas pdf fájljaink könyvtárunkból letölthetők, és közösségi terek, oktatási intézmények faliújságjára kitehetők.

 

Forrás:
Isaac Meyer, „The Great Treason Incident – Anarchism in Japan”, libcom.org, https://libcom.org/blog/great-treason-incident-anarchism-japan-16082018.

Kiemelt kép: Kótoku Súszui, a hazaárulási incidens egyik kivégzettje (Wikimedia Commons)