Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!
Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.
Ezen a napon, 1976. augusztus 20-án északnyugat-Londonban megkezdődött a Grunwick-sztrájk, miután Devshi Bhudiát túl lassú munkavégzésre hivatkozva elbocsátották a fényképelőhívó laboratóriumból, ahol dolgozott, három kollégája pedig szolidaritásból beszüntette a munkát. Három nappal később a túlnyomórészt kelet-afrikai és ázsiai nőkből álló munkavállalók másokat is sztrájkra kezdtek buzdítani. A munkaügyi vita közel két évig tartott, és bár végül vereséggel zárult, a brit munkásmozgalom kulcsfontosságú eseménye lett. A munkások hihetetlen küzdelme, valamint a Nagy-Britannia-szerte tanúsított szolidaritás rákényszerítette a túlnyomórészt fehér szakszervezeti szervezőket, hogy az ázsiai és migráns munkásokat munkatársaknak tekintsék, akikkel együtt kell szerveződniük, ne pedig vetélytársaknak a munkahelyekért.
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn) A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről. Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.A munkásosztály története
Források:
„E1: The Grunwick Strike, 1976” (podcast), Working Class History, 2018. február 28.;
Bethan Bell és Shabnam Mahmood, „Grunwick Dispute: What Did the »Strikers in Saris« Achieve?” BBC News, 2016. szeptember 10.