1977. szeptember 7.: Munkások csapnak össze a vezetőség verőembereivel Gáziábádban

Áprilisban könyv formájában is megjelenik A munkásosztály története, Piróth Attila fordításában, a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce közös kiadásában.

Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!

Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.

Ezen a napon, 1977. szeptember 7-én erőszakos összecsapásokra került sor a munkások és a vezetők verőemberei között egy szerszámgépgyárban az indiai Gáziábádban, a Mohan Nagar negyedben. Az üzem előtt a tisztességtelen bérlevonások ellen tiltakozó munkásokat fegyveres biztonsági őrök támadták meg. Amikor helyi munkások és járókelők csatlakoztak a tüntetéshez, az őrök tüzet nyitottak. Az erőszakra a tömeg erőszakkal válaszolt: felgyújtotta a gyárat, és megölte a két lövöldöző őrt. A szomszédos gyárak dolgozói szolidaritásból vadsztrájkba léptek, másnap pedig húszezer ember gyűlt össze tüntetni.

A  munkásosztály története

„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)

A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.

Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.

Egyoldalas pdf fájljaink könyvtárunkból letölthetők, és közösségi terek, oktatási intézmények faliújságjára kitehetők.

 

Források:
„The Cycle of Struggle 1973 to 1979 in India”, GurgaonWorkersNews 60 (2013. november), https://libcom.org/history/cycle-struggle-1973-1979-india.

Kiemelt kép: JP Narayan egy gyűlésen, 1974-ben (Rendelkezésünkre bocsátotta a Working Class History)