1952. október 3.: Új szintre lép a brit gyarmatosítás elleni harc Kenyában

Áprilisban könyv formájában is megjelenik A munkásosztály története, Piróth Attila fordításában, a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce közös kiadásában.

Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!

Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.

Ezen a napon, 1952. október 3-án új szintre lépett a brit gyarmatosítás elleni Mau Mau-kampány Kenyában, amikor Thika városában lázadók szúrták le a felkelés első fehér európai áldozatát. A brit média a fehérek megöléséből ürügyet kovácsolt a szegény kenyaiak elnyomására, amelynek során több tízezer embert megöltek és több százezret koncentrációs táborokba zártak. Ezzel szemben a konfliktus teljes ideje alatt mindössze harminckét fehér embert öltek meg.

A  munkásosztály története

„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)

A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.

Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.

Egyoldalas pdf fájljaink könyvtárunkból letölthetők, és közösségi terek, oktatási intézmények faliújságjára kitehetők.

 

Forrás:
Caroline Elkins, Imperial Reckoning: The Untold Story of Britain’s Gulag in Kenya (New York: Henry Holt, 2010).

Kiemelt kép: Brit koncentrációs tábor Kenyában (Rendelkezésünkre bocsátotta a Working Class History)