Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!
Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.
Ezen a napon, 1935. október 21-én kezdődött a Saint Vincent-i munkáslázadás, amikor a britek által megszállt karib-tengeri sziget fővárosában, Kingstownban a rendőrség tüzet nyitott a magas árak ellen tüntető munkásokra. Az emberek emellett a cukorra kivetett vám fenntartásának terve ellen is tüntettek, mivel a vám a termelőknek kedvezett a fogyasztók rovására. A tiltakozók dühös tüntetést tartottak a bíróság épülete előtt, ahol ablakokat törtek be, és megrongálták a tisztviselők autóit. Megtámadták a kormányzót és a főügyészt, a tömeg feldúlta egy tanácsos és egy ültetvénytulajdonos irodáját, néhány tüntető pedig betört a börtönbe, és tíz foglyot kiszabadított. Felfegyverzett rendőrök felolvasták a zavargási törvényt, majd tüzelni kezdtek a tömegbe; egy embert megöltek, többet pedig megsebesítettek. A zavargások ezután átterjedtek Georgetownra és Chateaubelairre is; a tiltakozók telefonvezetékeket vágtak el, és hidakat tettek tönkre. Aznap éjfélkor egy brit hadihajó érkezett. A hatóságok másnap szükségállapotot hirdettek, amely három hétig tartott.
A munkásosztály története
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)
A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.
Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.
Forrás:
Richard Hart, Labour Rebellions of the 1930s in the British Caribbean Region Colonies (London: Socialist History Society, 2002).