Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!
Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.
Ezen a napon, 1843. november 5-én egy Carlota nevű, rabszolgasorban élő nő vezetésével felkelés indult a kubai Matanzasban. Carlota és társai machetéket lengetve, üstdobot verve összehívták a rabszolgákat, megölték a cukornádültetvény rabszolgatartóit, majd a szomszédos ültetvényekre és farmokra indultak, hogy felszabadítsák a többi rabszolgát. A hatóságoknak a következő év során sikerült erőszakkal elfojtaniuk a felkelést. Magát Carlotát négy lóhoz kötötték és széttépték. A rabszolgaságot végül 1886-ban törölték el Kubában.
A munkásosztály története
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)
A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.
Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.
Források:
Jae Jones, „Carlota: Enslaved African Woman Leader of the 1843 Slave Rebellion Who Used a »Machete« as Weapon”, Black Then, 2018. november 14.;
Myra Ann Houser, „Avenging Carlota in Africa: Angola and the Memory of Cuban Slavery”, Ouachita Baptist University, 2015. január 2., 4–6.