1988. november 9.: Sztrájkoló munkásokat gyilkolnak meg Brazíliában

Áprilisban könyv formájában is megjelenik A munkásosztály története, Piróth Attila fordításában, a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce közös kiadásában.

Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!

Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.

Ezen a napon, 1988. november 9-én a brazíliai biztonsági erők három sztrájkoló munkást meggyilkoltak, több tucatot pedig megsebesítettek. A brazil Nemzeti Acélipari Vállalat (Companhia Siderúrgica Nacional) dolgozói fizetésemelésért, valamint a politikai meggyőződésük miatt elbocsátott dolgozók visszavételéért sztrájkoltak. A három megölt munkás a tizenkilenc éves Carlos Augusto Barroso, a huszonkét éves William Fernandes Leite és a huszonhét éves Valmir Freitas Monteiro volt. A munkások az elnyomás ellenére több mint két hétig folytatták ülősztrájkjukat. A mészárlást a katonai diktatúra bukását követően hatalomra került új, „demokratikus” kormány szervezte meg.

A  munkásosztály története

„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)

A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.

Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.

Egyoldalas pdf fájljaink könyvtárunkból letölthetők, és közösségi terek, oktatási intézmények faliújságjára kitehetők.

 

Források:
William Pedreira, „Massacre de Volta Redonda completa 26 anos”, CUT Brasil, 2014. november 7.;
„29 anos do Massacre de Volta Redonda”, Sindicato dos Portuários do Rio de Janeiro, 2017. november 9.

Kiemelt kép: A sztrájkoló munkások és a brazil biztonsági erők tankja (Rendelkezésünkre bocsátotta a Working Class History)