Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!
Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.
Ezen a napon, 1966. november 30-án Barbados kikiáltotta függetlenségét Nagy-Britanniától. Miután a spanyolok kiirtották Barbados őslakosságát, 1625-ben a britek formáltak igényt a szigetre. A cukornád 1640-ben történő meghonosítása után több tízezer afrikai származású rabszolgát hoztak az ültetvényekre dolgozni; hamarosan ők tették ki a lakosság nagy többségét. A rabszolgasorban élők lázadásai végül kikényszerítették a rabszolgaság eltörlését – a brit uralom azonban megmaradt. A huszadik században a munkásosztály békétlenségének hullámai söpörtek végig az országon, amelyeket a gyarmati hatóságoknak nehezen sikerült elfojtani.
A munkásosztály története
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)
A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.
Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.
Források:
„Barbados Independence Celebrations”, Go Barbados;
CR Sutton, „Continuing the Fight for Economic Justice: The Barbados Sugar Workers’ 1958 Wildcat Strike”, in C.R. Sutton, szerk., Revisiting Caribbean Labour: Essays in Honour of O. Nigel Bolland (Kingston, JM: Ian Randle Publishers, 2005).