Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!
Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.
Ezen a napon, 1928. december 23-án Lionel Oscar Lukin ausztrál bíró elrendelte, hogy a faipari munkások munkaideje heti negyvennégy óráról negyvennyolcra emelkedjen, bérük pedig csökkenjen. Január 3-án a faipari munkások kollektíven úgy döntöttek, hogy megtagadják a heti négy pluszórát. Megtorlásként a munkáltatók négy héttel később több ezer munkavállalót zártak ki Új-Dél-Wales hetven faipari üzeméből. A munkások válaszul sztrájkot hirdettek, amely közel kilenc hónapig tartott.
A munkáltatók megpróbálták a sztrájkolók feleségeit rávenni, hogy gyakoroljanak nyomást férjeikre. Az Ipari Békeszövetség (Industrial Peace Association) gyűlést szervezett, és felszólította a nőket, hogy vegyenek részt rajta, és „jelezzék tiltakozásukat az ellen a kegyetlen igazságtalanság ellen, amelyet a sztrájk politikája a gyámoltalan gyermekekkel szemben elkövet”. A gyűlésen a felszólalók hangját elnyomták a „Solidarity Forever” (Szolidaritás mindörökké) című dalt éneklő nők. A gyűlésnek akkor lett vége, amikor egy fiatal nő felállt a székre, és kijelentette: „Nem vagyunk a férjeink sztrájkjának megtörői, és nem is akarunk azok lenni!”
Végül a növekvő rendőri és kormányzati elnyomással szembesülve vereségüket elismerve lefújták a sztrájkot – azzal a reménnyel, hogy ha a következő választáson az Ausztrál Munkáspárt (Australian Labor Party) nyer, visszafordítja a döntést. A Munkáspárt valóban elsöprő győzelmet aratott, de a munkaügyi vita során elbocsátott sztrájkolók többségét az ismételt munkába állást követően nem helyezték vissza állásába.
A munkásosztály története
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)
A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.
Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.
Forrás:
Diane van den Broek, „The 1929 Timber Workers Strike: The Role of Community and Gender”, School of Industrial Relations and Organisational Behaviour, 1995.