Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!
Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.
Ezen a napon, 1945. január 6-án négy nőt akasztottak fel az auschwitzi koncentrációs táborban az előző évi októberi rablázadásban betöltött szerepükért.
Ala Gertner puskaport lopott abból a lőszergyárból, ahol rabszolgamunkásként dolgozott, majd a földalatti ellenállás tagjának, Roza Robotának adta, aki eljuttatta a szovjet zsidó fogvatartottaknak, akik bombákat készítettek belőle a lázadáshoz.
Ala Gertner és Roza Robota mellett Estusia Wajcblumot és Regina Safirsztajnt is kivégezték. Mielőtt a többi rabnő előtt nyilvánosan felakasztották volna, Robota e szavakkal fordult társaihoz: „Legyetek erősek és legyetek bátrak.”
A munkásosztály története
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)
A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.
Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.
Források:
Sybille Steinbacher, Auschwitz: A History (New York: HarperCollins, 2005), 155;
Harry Borden, Survivor: A Portrait of the Survivors of the Holocaust (New York: Hachette Book Group, 2017), 272;
Az Auschwitz Museum tweetjei a Working Class History-nak, 2020. január 5;
Az Auschwitz Múzeum tweetje, https://twitter.com/auschwitzmuseum/status/1048962485016035335?lang=en;
„The Revolt at Auschwitz Birkenau”, Jewish Virtual Library.
Egyes források szerint az események január 5-én zajlottak le, azonban az Auschwitz Múzeum megerősítette, hogy január 6-án.