1964. február 17.: Cukoripari munkások országos sztrájkja Guyanában

Áprilisban könyv formájában is megjelenik A munkásosztály története, Piróth Attila fordításában, a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce közös kiadásában.

Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!

Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.

Ezen a napon, 1964. február 17-én tört ki a cukoripari munkások országos sztrájkja Guyanában. A munkások azt követelték, hogy a Cukortermelők Egyesülete ismerje el a Guyanai Mezőgazdasági és Általános Munkások Szakszervezetét (Guyana Agricultural and General Workers Union, GAWU). A brit tulajdonú vállalatok afrikai sztrájktörő munkásokkal próbálták megtörni a túlnyomórészt kelet-indiai munkások sztrájkját, ami súlyosbította a rasszalapú feszültséget az országban, és hónapokkal később több ázsiai ember meggyilkolásában csúcsosodott ki.

A  munkásosztály története

„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)

A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.

Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.

Egyoldalas pdf fájljaink könyvtárunkból letölthetők, és közösségi terek, oktatási intézmények faliújságjára kitehetők.

 

Forrás:
Rakesh Rampertab, „Kowsilla: A Leonora Woman”, Guyana under Siege, 2005. február 27.

Kiemelt kép: Guyanai sztrájkolók (Rendelkezésünkre bocsátotta a Working Class History)