Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!
Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.
Ezen a napon, 1910. február 23-án a New York-i textilipari munkások úgy döntöttek, hogy befejezik öt hónapja tartó sztrájkjukat – amelyet a húszezrek felkeléseként emlegettek –, miután sikerült magasabb béreket kiharcolniuk. A sztrájk középpontjában a – nem sokkal későbbi tűzvészről hírhedtté vált – Triangle Shirtwaist Factory munkásai álltak, akiket elsősorban bevándorló zsidó és olasz munkások, zömében nők szerveztek meg. A munkások úgy döntöttek, hogy ismét felveszik a munkát – annak ellenére, hogy nem sikerült kivívniuk a szakszervezet elismerését.
A munkásosztály története
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)
A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.
Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.
Forrás:
Angie Boehm, „Triangle Shirtwaist Factory Women Strike, Win Better Wages and Hours, New York, 1909”, Global Nonviolent Action Database, 2013. március 9.