Ezen a napon, 1973. február 27-én fegyveres amerikai őslakos aktivisták foglalták el a Dél-Dakota állambeli Wounded Knee-t, hogy így tiltakozzanak a törzsi korrupció ellen, valamint az Egyesült Államok kormányának azon gyakorlata ellen, hogy folytatólagosan semmibe veszi az őslakosokkal korábban aláírt szerződéseket. A tiltakozók azt a helyszínt választották, ahol 1890-ben az Egyesült Államok katonái amerikai őslakosokat mészárolták le. A területfoglalók hetvenegy napon át tartottak ki; ennek során gyakran tűzharcba keveredtek a kormányerőkkel, amelynek során többen életüket vesztették.
Bár a területfoglalók ellenállását végül sikerült megtörni, az események nyomán rengetegen fordultak támogatólag az Amerikai Indián Mozgalom (American Indian Movement, AIM) felé, köztük Marlon Brando is, aki bojkottálta az az évi Oscar-gálát, és Sacheen Littlefeather apacs színészt küldte maga helyett a legjobb színésznek járó díj átvételére. Littlefeather a színfalak mögött mondott beszédet Wounded Knee-ről a riportereknek, miután megfenyegették, hogy letartóztatják, ha ezt a színpadon teszi.
A munkásosztály története
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)
A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.
Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.
Források:
„Siege at Wounded Knee, 1973”, libcom.org, https://libcom.org/history/1973-siege-at-wounded-knee;
Emily Chertoff, „Occupy Wounded Knee: A 71-Day Siege and a Forgotten Civil Rights Movement”, The Atlantic, 2012. október 23., https://bit.ly/2ydjBbk.