Ezen a napon, 1945. április 9-én a dachaui koncentrációs táborban meggyilkolták Georg Elser gyári munkást és folkénekest, aki megpróbálta egymaga megölni Hitlert.
Elser a harmincas évek második felében egy fegyvergyárban, majd egy kőbányában dolgozott, ahonnan apránként egész arzenálnyi robbanóanyagot lopott össze. 1939-ben egy ezekből összerakott pokolgépet helyezett el egy müncheni kocsmában, mivel tudta, hogy Hitler minden év november 8-án és 9-én ellátogat oda, hogy megünnepelje az 1923-as náci puccsot. Sajnos Hitler túl korán távozott, néhány perccel azelőtt, hogy a pokolgép működésbe lépett, és hat magas rangú náci tisztet – és tragikus módon egy pincérnőt is – megölt. Elsert később letartóztatták és megkínozták, de kitartott amellett, hogy egyedül cselekedett. Egyetlen nevet húztak ki belőle: egy kommunistáét, aki évekkel korábban meghalt. Elsert koncentrációs táborba küldték, ahol Heinrich Himmler, az SS birodalmi vezetőjének parancsára megölték – alig néhány nappal a tábor felszabadítása előtt.
A munkásosztály története
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)
A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.
Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.
Források:
„Elser, Georg, 1903–1945”, libcom.org, https://libcom.org/history/elser-georg-1903-1945;
„Georg Elser”, Gedenkstätte Deutscher Widerstand.