Ezen a napon, 1980. május 7-én az USA által támogatott dél-koreai katonai diktatúra Szabuk-eupban megszegte a szénbányászoknak és feleségeiknek tett ígéretét, hogy amnesztiát ad az előző hónapban lezajlott tiltakozások résztvevőinek. Több mint hetven személyt tartóztattak le, és az egyesített nyomozóközpontba vitték, majd brutálisan megkínozták őket. Később harmincukat egytől öt évig terjedő börtönbüntetésre ítéltek. A megkínzottak közül hárman a sérüléseik miatt idejekorán meghaltak.
Április 21-én a munkásosztálybeli bányászközösség rendőrségi fegyvereket és a bányákban használt dinamitot foglalt le, átvette az irányítást a város fölött, és „felszabadított zónát” hozott létre a 40 százalékos béremelésért folytatott sztrájk során. Másnap háromszáz felfegyverzett rendőr vonult ki, de az ötezer tiltakozónak sikerült kiszorítania őket a területről. A helyi nők, háziasszonyok és más lakosok aktív szerepet vállaltak a küzdelemben, és a közösség saját biztonsági különítményeket állított fel.
Április 24-ére a munkáltatók és a hatóságok a tiltakozók összes követelésébe beleegyeztek: béremelést ígértek és amnesztiát a tiltakozóknak, cserébe azért, hogy a munkások leteszik a fegyvert.
A munkásosztály története
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)
A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.
Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.
Forrás:
Jun Sung Park, „사북, 부마항쟁과 광주민중항쟁을 잇는 징검다리”, Hadream, 2005. augusztus 11.